Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2016

Uvádíme nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu, od národopisných, historických a kulturních akcí, až po moderní hudební festivaly různých žánrů.

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výběr z kulturních…
Publikováno: 02.06.2016

Přehled akcí není samozřejmě vyčerpávající. Jsou zde uvedeny nejvýznamnější a nejpřitažlivější akce svého druhu na celém Jadranu. Poslední dobou přibývají národopisné, historické a kulturní akce, které poskytují barvitou podívanou a často seznamují návštěvníky s historií navštívených míst. Oživují se staré, mnohdy dávno zapomenuté historické události, dodržují se tradiční obyčeje a rituály. Lze však navštívit i moderní hudební festivaly různých žánrů, od jazzu až po elektronickou taneční hudbu.

Ráb
Historická slavnost v Rábu

Další možnosti kulturního vyžití a zábavy jsou obsaženy v popisech jednotlivých míst.

Kulturní, zábavní a sportovní akce v Istrii uvádíme v samostatné aktualitě: Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2016.Slavnosti plodů

 • Česání mandarinek v oblasti neretvanské delty - do oblasti Metkoviće se organizují zájezdy např. z okolí Dubrovníka nebo jižní části Makarské riviéry. Sklizeň obvykle začíná v druhé polovině září. Informace: www.hotel-villa-neretva.com.


 • Česání oliv se zajímavými doprovodnými akcemi se pořádá např. v Punatu na ostrově Krku kolem poloviny října v rámci akce "Dny oliv" (Dani maslina). Aktualita: Punat ve znamení oliv, tematický článek: Olivový olej - vhodný suvenýr z cesty do Chorvatska. Informace: www.tzpunat.hr.


 • Dny vína ostrova Krku (Dani vina otoka Krka) ve Vrbniku na ostrově Krku se konají vždy poslední víkend v srpnu. Informace: www.vrbnik.hr.


 • Dny fíků (Dani smokava) se pořádají v první polovině září, např. ve městě Krku na stejnojmenném ostrově informace: www.tz-krk.hr), v Tribalji u letoviska Novi Vinodolski (informace: www.tz-vinodol.hr) a v Zadaru (Festival smokava, informace: www.tzzadar.hr) .


 • Slavnost jedlých kaštanů, tzv. marunada probíhá v Lovranu na Kvarnerské riviéře, vždy říjnu (letos 8.10. - 23.10.). Je to akce velmi oblíbená, při které se sbírají plody a ochutnávají výborné speciality z jedlých kaštanů, konají se hojně navštěvované trhy, veselice a různá národopisná představení (viz tematický článek: Slavnost jedlých kaštanů - marunada).


 • Sběr lesních plodů a hub v oblasti Gorského kotaru bývá velmi bohatý (z Chorvatského přímoří). Ve Vrbovsku se například koná slavnost Gljivarijada (gljive - houby) a Gljivarski kotlić, 26.6., soutěž ve vaření hub. Informace: www.gorskikotar.hr.


 • Festival chřestu (Festival šparuga) se koná vždy v dubnu v Lovranu na Kvarnerské riviéře. Informace: www.tz-lovran.hr.


 • Dny třešní (Dani črešanja) lze navštívit v první polovině června (letos 11.6. - 19.6.) opět v Lovranu (viz aktualita: Slavnost třešní v Lovranu). Stejně zaměřenou akci pořádají v Cresu - Dny třešní (Dani trešanja), ve Rijece - Týden třešní (Tjedan črešanja. 31.5. - 7.6.) a v Crikvenici - Slavnost třešní (Fešta od črišanj, 24.6. - 25.6.).


 • Festival jahod (Festival jagoda) probíhá koncem května (letos 28.5. - 29.5.) Crikvenické riviéře (Crikvenica, Dramalj, Jadranovo). Informace: www.rivieracrikvenica.com.


 • Sběr lanýžů probíhá v říjnu v lesích v okolí Motovunu ve vnitrozemí Istrie (viz tematický článek: Světoznámá pochoutka - houby lanýže) a konají se tu Dny lanýžů (Dani tartufa). Informace: www.istria-gourmet.com.


 • Vinobraní na četných místech na pevnině i na ostrovech si oblíbili i mnozí turisté, kteří začátkem podzimu přijíždějí zažít neopakovatelnou atmosféru.


Nejedná se jen o sám sběr plodů, každý z těchto programů je součástí celého komplexu dalších zábavních akcí, soutěží, her, folklorních představení, koncertů, tanců, ochutnávek domácích specialit a domácích vín apod.


Rytířské hry


Národopisné a historické slavnosti

 • Velká lidová slavnost v Rábu na stejnojmenném ostrově tzv. Rabska fjera se koná vždy od 25.7. do 27.7. (viz aktualita: Středověká "Rabska fjera" – nejpřitažlivější slavnost na Kvarnerských ostrovech). Zahrnuje i soutěž střelců z kuší (Rapski samostreličari) na svátek sv. Kryštofa (27.7.), patrona Rábu (viz Rábská rytířská soutěž střelců), průvod účastníků ve středověkých kostýmech, ukázky všech možných středověkých řemesel, představení hudebníků, kejklířů a potulných herců. Rytířské turnaje probíhají také 9.5., 25.6. a 15.8.


 • Největší lidovou slavností Vinodolu, kraje v okolí letovisek Crikvenica a Novi Vinodolski, je "Růže Vinodolu" - Ružica Vinodola (18.8. - 20.8.). Ožívají v ní staré pověsti, hry, zvyky a obyčeje, které souvisejí s vínem a vinobraním. Podle tradice se volí nejšikovnější a nejpilnější dívka vinobraní (ružica). Konají se trhy s nabídkou vína, tradičních jídel a rukodělných výrobků, koncerty folklorní hudby a tradiční hry (viz aktualita: Okolí letoviska Novi Vinodolski žije velkou slavností - "Růží Vinodolu"). Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Již podeváté se letos v Senji slaví Uskočki dani - Uskocké dny. Poprvé se slavnost konala v roce 2008 u příležitosti 450. výročí postavení uskocké pevnosti Nehaj (kdo byli uskoci se dočtete v tematickém článku: Uskoci - hrdinové i piráti). Na dva dny se od 22.7. do 23.7. město vrátí do 16. století, včetně tradičních zvyků, řemesel, hudby, kostýmů a pokrmů. Na programu je uskocká bitva, noční dobývání hradu, rytířské turnaje, středověké trhy atd. (viz aktualita: "Uskocké dny" v Senji oživí tradici uskoků). Informace: www.tz-senj.hr.


 • Tzv. Ižská slavnost (Iška fešta) na ostrově Iži v Severní Dalmácii, vrcholící volbou ižského krále. Slavnost, doplněná dnes hojným zábavním programem, se již koná po staletí (vždy na konci července). Informace: www.zadar.hr.


 • Rybářská slavnost Saljske užance (Salské zvyky a obyčeje) v Sali na ostrově Dugi otok se koná již téměř 50 let vždy o víkendu před svátkem Nanebevzetí Panny Marie - Velika Gospa (15.8.), letos 6.8.- 7.8. Je to slavnost plná hudby, zábavy, tradičních soutěží (např. závody oslů - Trke tovarov), ochutnávek rybích specialit apod. Součástí je i tradiční hudební vystoupení tzv. Oslí hudby (Tovareća mužika), viz aktualita: Co je to "tovareća mužika"?. Informace: www.dugiotok.hr.


 • Lodní maraton na Neretvě - Maraton ladja, který se každoročně koná druhou sobotu v srpnu v deltě Neretvy (letos 13.8.). Trať závodu, jehož start je v Metkovići a cíl v přístavu Ploče, je dlouhá 22 km. Přibližně v polovině trati, v Opuzenu se může posádka vyměnit nebo doplnit. Závodu se zúčastňují městečka, obce a osady z neretvanské delty a závodí se výhradně na zdejších tradičních člunech a lodích, které nesou vlajku obce. Závod trvá kolem 2 hodin. Týden před vlastním závodem se závodí o startovní pozice. Podrobněji v tematickém článku: Neretvanský maratón a další zajímavosti z delty Neretvy. Informace: www.maraton-ladja.hr.


 • Hlavním programem lidové slavnosti Ninská šokoliáda (Ninska šokolijada ) v severodalmatském Ninu je soutěž v přípravě tradiční masové pochoutky - šokolu (viz aktualita: "Ninska šokolijada"). Letos probíhá 19.7. Informace: www.nin.hr.


 • Historická slavnost Dny vranských rytířů (Dani vitezova vranskih) v letovisku Pakoštane a ve Vraně u Vranského jezera se koná vždy poslední víkend v srpnu (19.8. - 21.8.). Poměrně "mladá" slavnost si získala dětí i dospělých velkou popularitu (inscenované bitvy, rytířské turnaje, historické kostýmy, gastronomická nabídka, stará řemesla, soutěže). Informace: www.pakostane.hr, www.vitezovivranski.hr


 • Tradiční oslí dostihy jsou velkou zábavou pro jezdce, místní obyvatele i turisty. Nejslavnější se každoročně konají v Tribunji (Tribunjske magareće utrke), vždy první neděli v srpnu. Informace: www.tz-tribunj.hr. Další oblíbené závody na oslech pořádá Tisno (Međunarodna utrka tovarov). Informace: www.tz-tisno.hr


 • Lidová slavnost Primoštenské obyčeje (Primoštenske užance) oživuje staré tradice Primoštenu. Nabízi návštěvníkům pohled do života předků, jaké měli zvyky a způsob života. Na programu je primoštenská svatba, oslí dostihy, regata, turnaje a rybářský večer s ochutnávkou místního vína. Koná se vždy začátkem srpna.
  Informace: www.tz-primosten.hr


 • Inscenace námořní bitvy před přístavem města Korčuly, k níž došlo 7. září 1298 mezi Janovany a Benátčany. Obě tyto bohaté republiky si dělaly nárok na svrchovanost nad městem i ostrovem. V této bitvě padl do janovského zajetí slavný cestovatel Marko Polo, podle místních údajů rodák z Korčuly. Z jeho rodného domova se zachovala pouze věž - pozorovatelna, odkud je krásný výhled na desítky malých ostrůvků (říká se jim tu škoji) v Pelješackém průlivu a na horské masívy poloostrova Pelješac. Slavnost bývá uváděna pod názvem "Marko Polo", vždy začátkem září (viz aktualita: Rekonstrukce historické bitvy u ostrova Korčuly). Součástí jsou různé výstavy, soutěže a představení. Informace: www.visitkorcula.eu.


 • Letní karneval (Ljetni karneval) v letovisku Novi Vinodolski se koná vždy na přelomu června a července (letos 27. - 3.7.). Karnevalu, který se tu původně konal jen o masopustu a je prastarého původu, se účastní téměř celé městečko. V krásných lidových krojích tančí zdejší svérázný tanec, kolo, původem ze středověku, bez hudby, jen s doprovodem několika zpěváků; po celé dlouhé hodiny jej vydrží tančit mladí i staří. Den před velkým karnevalem se koná dětský karneval. Karneval doprovázejí četné zábavní akce. Informace: www.tz-novi-vinodolski.hr.
  Dlouhou tradici má letní karneval v Senji, který se koná vždy druhý týden v srpnu (letos 8.8. - 13.8.). Mívá i zahraniční účast (před lety se stal členem Evropského sdružení karnevalových měst). Informace: www.tz-senj.hr
  Nejstarší letní karveval na Jadranu je karneval v Pagu (poslední víkend v červenci).
  Další letní karnevaly se konají např. v Pakoštanech (24.7.), Makarské (začátkem srpna), v Supetaru (Brački ljetni karneval, 30.7.), v Trogiru, v Kaštelech a v Cresu (16.7.).

Církevní slavnosti a pouti

 • Mariánské procesí na ostrově Ugljan patří mezi nejbarvitější, koná se 5. srpna. Procesí směřuje z letoviska Kukljica na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné. Procesí na mnoha desítkách plavidel - člunů, loděk i rybářských bárek, bohatě ozdobených, vyrazí po ránu z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Mnozí účastníci jsou oblečeni v krásných lidových krojích, které jsou jinak jen výjimečně k vidění. U kapličky, vzdálené od Kukljice 1 nám. míli, slouží kněží slavnou pobožnost a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď a putuje po moři do Kukljice, kde je v kostele vystaven až do 8. září. Pak se stejnou cestou vrací na své domovské místo. Každoroční tradice cestování trvá již 500 let. Informace: www.kukljica.hr.


 • Procesí na loďkách a člunech k Panně Marii z Taracu na Kornatských ostrovech. Tento mariánský kostelík stojí v Podtarackém zálivu na ostrově Kornat, na jeho jihozápadním pobřeží. Mj. i na Kornatu obhospodařovávali svá políčka, své vinice a olivové háje i svá stáda ovcí a včelstva obyvatelé poměrně blízkého ostrova Murter. A právě obyvatelé Murteru směřují po staletí vždy první neděli v červenci na svých lodích a člunech k P. Marii z Taracu, aby ji poprosili o požehnání. Nejen z Murteru, ale i z celého dalekého okolí plují poutníci k ostrovu, mezi nimi bývá i dost turistů. Slavnost je totiž přehlídkou krásných lidových krojů, korouhví bratrstev i slavnostních rouch kněží. Slavnost vrcholí bohoslužbou před kostelem a požehnáním všem přítomným. Dávají si tu dostaveníčko i jachtaři, ale ti si musejí pospíšit, jinak bývají všechna kotviště beznadějně obsazená. Informace: www.tzo-murter.hr.

Související tematické články:
Největší náboženský svátek v Chorvatsku,
Chorvatsko jako cíl křesťanských poutníků.


Festivaly, slavnosti a koncerty

 • Liburnia Jazz Festival
  1.7. - 3.7., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica), Villa Angiolina, terasy hotelů.
  Na jazzovém festivalu vystoupí umělci z Chorvatska i ze zahraničí. Vystoupí např. criss-CROss#Jazz Ex Tempore Project, Marius Neset Band a Oridano Gipsy Jazz Band.
  Informace: www.liburniajazz.hr


 • Léto na letní scéně (Ljeto na ljetnoj)
  4.6. - 26.8.., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica)
  Série letních koncertů, filmových představení, přehlídek, kulturních a zábavních akcí na Letní scéně (nachází se při opatijské pobřežní promenádě).
  Informace: www.opatija-tourism.hr


 • Liburnia Film Festival
  23.8. - 27.8., Opatija: Letní scéna (Ljetna pozornica).
  Festival dokumentárních filmů.
  Informace: www.liburniafilmfestival.com


 • Festival Kvarner
  23.9. - 3.12., Opatija: Kříšťálový sál (Kristalna dvorana) hotelu Kvarner
  Renomovaní světoví hudebníci představí koncertní program v podánů vynikajících sólistů a orchestrů v jednom z nejlepších koncertních sálů na chorvatském Jadranu. Vystoupí např. Purpur In Jeans, East To West, Pure Chocolate.
  Informace: www.festivalkvarner.com


 • Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći)
  1.7. - 24.7., Rijeka: Nám. Chorvatské republiky (Trg Republike Hrvatske), Chorvatské národní divadlo I. Zajce (Hrvatsko narodno kazaliště I. Zajca), Molo Karoliny Rijecké (Gat Karoline Riječke), bývalá papírna (tvornica papira), továrna Torepedo a další
  Letní hudební a divadelní festival s bohatým programem, od klasického evropského dramatu až po pouliční divadlo, od koncertů klasické hudby až po vystoupení známých chorvatských estrádních umělců. V době konání festivalu se mnohá rijecká náměstí a terasy změní v divadla pod otevřeným nebem, část programu se odehraje i v bývalých továrních halách.
  Informace: www.hnk-zajc.hr


 • Léto na hradě (Ljeto na gradini)
  1.7. - 3.9., Rijeka, Trsatský hrad (Trsatska gradina)
  Kulturně zábavní festival širokého spektra hudebních a divadelních žánrů se odehrává na nádvoří největší rijecké historické památky - trsatského hradu, který se tyčí nad městem.
  Informace: www.visitrijeka.hr


 • Markétino léto (Margaretino leto)
  25.6. - 24.7., Bakar
  Letní festival pojmenovaný po patronce Bakaru, sv. Markétě, zahrnuje řadu programů pro všechny generace, od divadelních představení, výstav, koncertů a trhů až po průvod městské stráže a inscenaci námořní bitvy (11.7 - 12.7.)
  Informace: www.tz-bakar.hr


 • Rybářský týden (Ribarski tjedan)
  27.8. - 3.9., Crikvenica
  Nejstarší crikvenická slavnost s atraktivním gastronomickým, sportovním a zábavním programem., která spojuje bohatou rybářskou tradici se současností.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Přímořská noc (Primorska noć)
  červenec - srpen, Crikvenica (6.7., 13.7., 20.7., 27.7., 3.8., 10.8., 17.8.), , Selce (5.7., 12.7., 19.7., 26.7., 2.8., 9.8., 16.8.)
  Manifestace zábavního a gastronomického charakteru, v jejímž rámci se prezentují ekologické a přírodní produkty (domácí sýry, olivový olej, rakije, víno), autochtónní suvenýry, tradiční zvyky, lidové tance a písně.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • (Sr)etno Selce (spojení sretno=šťastné a etno)
  8.7. - 9.7., Selce
  Cílem akce je přiblížit návštěvníkům bohaté kulturní dědictví, zapomenutá řemesla, staré tradice, původní zvyky, kroje, tance a písně, autochtónní produkty a kuchyni.
  Informace: www.rivieracrikvenica.com


 • Vinodolské letní večery (Vinodolske ljetne večeri)
  15.7. - 20.8., oblast Vinodol (dostupná z letoviska Novi Vinodolski): Bribir, Grižane, Tribalj, Drivenik
  Vinodolské letní večery nabízejí kombinaci koncertů vážné hudby (zejména staré hudby hrané tradičními nástroji) a koncertů hudby etno. Konají se na atraktivních lokalitách hradů a kostelů Vinodolského kraje.
  Informace: www.tz-vinodol.hr


 • Senjské koncertní večery (Senjske koncertne večeri)
  červenec a srpen, Senj: senjská katedrála, Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića) aj.
  Koncerty vážné hudby, především komorní hudby, na nichž vystupují žáci uměleckých škol, studenti hudebních akademií i profesionální umělci.
  Informace: www.senj.hr


 • Festival severojadranských klap (Festival sjeverojadranskih klapa)
  8.7. - 9.7., Senj: Náměstí biskupa Mirko Ožegoviće (Trg biskupa Mirka Ožegovića)
  Festival pěveckých skupin - klap z oblasti Chorvatského přímoří a Istrie.
  Informace: www.senj.hr


 • Letní představení na Krku (Ljetne priredbe Krk)
  11.7. - 25.8., Krk (na ostrově Krk): náměstí Kamplin, frankopanský hrad, katedrála v Krku (Trg Kamplin, Frankopanski kaštel, Krčka katedrala)
  Konají se na otevřených scénách i v uzavřených prostorách starého jádra města Krku již od roku 1957. Zahrnují operní, baletní, činoherní představení, koncerty (od nejstarší až k moderní hudbě) a folklórní programy. Interprety jsou významní chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.grad-krk.hr


 • Creské kulturní večery (Creske kulturne večeri)
  červenec a srpen, Cres (na ostrově Cres): župní kostel a náměstí před ním, klášter sv. Franiška (samostan sv. Frane)
  Festival obohacuje letní večery o koncerty klasické a duchovní hudby, filmová představení, muzejní noci a další akce.
  Informace: www.tzg-cres.hr


 • Lubenické hudební večery (Lubeničke glazbene večeri)
  15.7. - 149.8., vesnice Lubenice, 21 km jihozápadně od města Cresu (na ostrově Cres):
  Cyklus pátečních koncertů vážné hudby se koná v prostředí malebné vesnice ležící na skalním ostrohu 378 m nad mořem.
  Informace: www.tzg-cres.hr, www.cres.hr


 • Osorské hudební večery (Osorske glazbene večeri)
  17.7. - 21.8., Osor (na ostrově Cres): v katedrále Nanebevzetí P. Marie (katedrala Uznesenja Marijina) a na náměstí před katedrálou v Osoru
  Cyklus koncertů vážné hudby především chorvatských soudobých hudebních skladatelů v provedení známých chorvatských i zahraničních umělců. Koná se od roku 1976.
  Informace: www.osorskeveceri.hr


 • Den delfína (Dan dupina)
  1.7., Veli Lošinj (na ostrově Lošinj)
  Akce ve znamení delfínů se pořádá od roku 1993 každou první sobotu v červenci (viz aktualita: "Den delfínů" na Lošinji). Zahrnuje výstavu dětských výtvarných prací, filmové projekce, zábavní program a koncert pod širým nebem.
  Informace: www.tz-malilosinj.hr


 • Rábské hudební večery (Rapske glazbene večeri)
  1.8. - 15.9., Ráb (na ostrově Ráb): kostel sv. Kříže (Crkva sv. Križa
  Na pravidelných čtvrtečních koncertech vážné hudby vystoupí známí chorvatští i zahraniční umělci.
  Informace: www.tzg-rab.hr


 • Novaljské kulturní léto (Novaljsko glazbeno ljeto)
  6.6. - 13.9., Novalja (na ostrově Pag): Pastorální centrum (Pastoralni centar), kostel sv. Jana (Sveti Ivan), kostel Matky Boží ( Sv. Majka Božja), galerie Era, náměstí Brišćić, letní scéna na náměstí před radnicí, nábřeží a další lokality
  Letní festival zahrnuje koncerty vážné hudby umělců z Chorvatska i ze zahraničí, představení místního divadla (Novaljski trijatar), výtvarné výstavy, folklorní večery, různé zábavní show apod. Letos se organizuje i výstava pažských sýrů.
  Informace: www.tz-novalja.hr


 • Léto na pláži Zrće
  Novalja (na ostrově Pag), pláž Zrće, kluby: Papaya, Aquarius, Kalypso, Euphoria a Noa
  Na proslulé pláži Zrće kluby pořádají letní festivaly taneční hudby s DJ a hudebníky z Chorvatska i ze zahraničí. Hlavní akce:
  15.6. - 18.6., PAPAYA SPRING BREAK 2016
  26.6. - 30.6., HIDEOUT FESTIVAL 2016 (www.hideoutfestival.com)
  6.7. - 7.7., ABI DEL MAR FESTIVAL 2016
  12.7. - 14.7., FRESH ISLAND FESTIVAL 2016 (www.fresh-island.org)
  17.7. - 26.7., WOODSHOCK FESTVAL 2016
  18.7. - 20.7., DEATH ISLAND FESTIVAL 2016
  24.7. - 26.7., MAGNETIC CLUB LIFE 2016
  31.7. - 3.8., BLACK SHEEP FESTIVAL 2016
  18.7. a 21.7., ARMADA CROATIA FESTIVAL 2016
  7.8. - 10.8., DJ MAG BEACH FESTIVAL 2016
  8.8. - 10.8., CIRCUS MAXIMUS 2016
  21.8. - 25.8., SONUS FESTIVAL 2016
  27.8. - 29.8., MAIN STAGE CLOSING 2016
  9.8., FEDE LE GRAND
  Informace: www.papaya.com.hr, www.aquarius.hr, www.kalypso-zrce.com, www.noa-beach.com, www.euphoriazrce.com.


 • Pažské kulturní léto (Paško kulturno ljeto)
  od 26.6., Pag
  Letní cyklus zahrnuje čtyřicet různých programů - koncertů, výstav, divadelních představení, folklorních večerů a tematických programů, např. Pag - středověké město. Zahajuje přehlídka klap ostrova Pagu
  Informace: www.tzgpag.hr.


 • Pag Art Festival
  1.8. - 17.8., Pag - kostel sv. Františka (Sv. Frane), nově také kostel sv. Kateřiny (Sv. Katarina) v Novalji a P. Marie (Sv. Marija) v Pagu
  Série koncertů vážné hudby v krásném prostředí katedrály v Pagu (recitály, sólové koncerty chorvatských a zahraničních umělců). Festival založil význačný chorvatský klavírista Lovro Pogorelić v r. 1999, který bude také koncertovat.
  Informace: www.tzgpag.hr, www.www.lovropogorelich.net.


 • Festival soli
  3.8., Nin - Ninské saliny (Solana Nin)
  Jedinečný festival se koná přímo v areálu Ninských salin, jedněch z mála dochovaných, kde se sůl zpracovává tradičním ručním způsobem. Zahrnuje i gastronomický program. Aktualita: Třetí Festival soli v ninských salinách.
  Informace: www.nin.hr.


 • Zadarské divadelní léto (Zadarsko kazališno ljeto)
  29.6. - 4.8., Zadar: Chorvatské divadlo Zadar (Hrvatska kazališna kuća Zadar), náměstí Pěti studní (Trg pet bunara), nádvoří Providurova paláce (Dvorište Providurove palače)
  Zadarské divadelní léto je tradiční letní kulturní festival věnovaný dramatickým, tanečním a dalším scénickým dílům. Festival se koná od r. 1995.
  Informace: www.hnk-zadar.hr


 • Hudební večery v Donátu (Glazbene večeri u Donatu)
  11.7. - 3.8., Zadar: kostel sv. Donáta (Sveti Donat), sv. Anastázie (Sveta Stošija).
  Mezinárodní letní festival hudby a architektury zahrnuje tři cykly: hudbu ranou, komorní a orchestrální. Účastní se významní interpreti z Chorvatska i zahraničí. Slavnostní zahájení festivalu se vždy koná na římském fóru. Tradici má od r. 1960. Původně se hudební večery konaly pouze v kostele sv. Donáta, který vyniká výbornou akustikou, ale postupně se rozšířily i do dalších prostor starého města.
  Informace: www.donat-festival.com


 • Rise Up Festival
  30.6. - 2.7., Zadar: staré loutkové divadlo (staro kazalište lutaka)
  Festival urbánní kulutry a extremních sportů.
  Informace: www.zadar.travel


 • Jazine Open Air - Prodigy
  1.7., Zadar: parkoviště haly Jazine
  Koncert britského elektro-punkového tria Prodigy, jedné z nejlepších současných skupin.
  Informace: www.zadar.travel


 • Amira Medunjanin
  7.8. - 8.8., Zadar: klub Arsenal
  Koncert zpěvačky, která bývá nazývána bosenskou Billie Holiday. Zpívá tradiční bosenské písně zvané sevdalinke a další tradiční písně regionu. Je známá v celé Evropě.
  Informace: www.zadar.travel


 • HYTE Zadar
  22.7. - 23.7., Zadar: pláž Kolovare
  Globální festival house a techno hudby
  Informace: www.hyte.net, www.zadar.travel


 • Zadar Jazz & Blues Festival
  Zadar: terasa Muzea antického skla (Muzej antičkog stakla)
  Na festivalu vystoupí:
  28.7.: Brian Anger´s Oblivion Express
  27.7.: Fred Wesley JB Tribute
  28.7.: Saskia Laroo
  29.7.: No BS! Brass Band
  Informace: www.zadar.travel


 • Noc úplňku (Noć punog miseca)
  21.7. - 23.7., Zadar: nábřeží v přístavu (Riva)
  Zadarská úplňková slavnost sice nemá starou tradici, ale za 9 let své existence se stala festivalem místních specialit, zvyků a lidové hudby celé zadarské oblasti. Účastní se jí tisíce lidí ze Zadaru a jeho okolí i turisté z blízkých letovisek (viz aktualita: "Úplňková noc" v Zadaru si získává stále větší popularitu).
  Informace: www.zadar.travel


 • VAK"AN"ZA Sport & Music Festival
  Zadar: klub Arsenal
  Na festivalu vystoupí:
  5.8.: Jamiromania - koncert a show tribute bandu Jamiroquai
  10.8.: Amy´s House - koncert a show tribute bandy zpěvačky Amy Winehouse
  12.8.: Queen Real Tribute - koncert a show tribute bandu Queen
  Informace: www.zadar.travel


 • Black Cofee Latin Expression
  7.7., 26.7., 11.8. a 25.8. Zadar: Forum nebo náměstí před katedrálou (Trg Svete Stošije)
  Repertoár skupiny tvoří brazilská a karibská hudba. Představí se známý bubeník Andy Petko a zpěvačka Martine Thomas.
  Informace: www.zadar.travel


 • Zadar Craft Beer Festival
  26.8. - 27.8., Zadar: dolní nábřeží (Donja Riva)
  Festival malých pivovarů s hudebním programem. Představí se třicet druhů piv třinácti malých pivovarů.
  Informace: www.zadar.travel


 • Love International Festival 2016
  29.6. - 6.7., Tisno
  Festival elektronické taneční hudby. Love Festival festival Garden (konal původně v obci Petrčane, severně od Zadaru a pak tři roky v obci Tisno). Vystoupí např. Eats Everything, Bicep, Jackmaster, Roman Flugel, Axel Boman, Young Marco, Harri & Domenic, Jennifer Cardini.
  Informace: www.loveinternationalfestival.com
  Pokračují i další festivaly, které patřily rodiny "Garden" festivalů:
  7.7. - 11.7., Festival Electric Elephant (informace: www.electricelephant.co.uk)
  7.7. - 11.7., Stop Making Sense (informace: www.stopmakingsense.eu)
  20.7. - 27.7., Festival SuncéBeat 7 (informace: www.suncebeat.com)
  4.8. - 8.8., Soundwave Festival Croatia (informace: www.soundwavecroatia.com)


 • CMC Festival Vodice 2016
  10.6. - 11.6., Vodice.
  Již 8. ročník chorvatského festivalu populární a zábavní hudby. Zazní 25 soutěžních písní.
  Informace: www.cmcfestival.com


 • Jazz Festival Vodice
  21.7. - 24.7., Vodice.
  Mezinárodní jazzový festival v populárním severodalmatském letovisku Vodice, na němž vystupují známí hudebníci z Chorvatska i ze zahraničí. Žánrově je velmi různorodý, od klasického swingu a dixielandu až po současné styly, včetně fusion a free jazzu.
  Informace: www.vodice.hr

» Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2016 - 2. část »


Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat