Den otevřených vinných sklepů v Istrii - 29. května 2016

Poslední neděli v květnu se na celém světě slaví "Den vína" a v roce 1999 se k oslavám oficiálně připojili i istrijští vinaři. V tento den organizuje Turistické sdružení Istrijské župy a pěstitelské sdružení Vinistra "Den vína - Den otevřených vinných skl

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Den otevřených…
Publikováno: 24.05.2016

Poslední neděli v květnu se na celém světě slaví "Den vína" a v roce 1999 se k oslavám oficiálně připojili i istrijští vinaři. V tento den organizuje Turistické sdružení Istrijské župy a pěstitelské sdružení Vinistra "Den vína - Den otevřených vinných sklepů v Istrii" (Dan vina - Dan otvorenih vinskih podruma u Istri) a účast vinařů i návštěvníků je rok od roku větší. V posledních letech do istrijských vinných sklepů zavítá 20 000 návštěvníků.

Motovun
Motovun, krajina s vinicemi

Letos připadá "Den vína" na neděli 29. května. Na 70 vinných sklepů bude od 10 do 19 hod. volně zpřístupněno všem návštěvníkům. Zájemci budou moci zdarma ochutnat víno z nabídky vinaře, popovídat si o jeho pěstování a výrobě a případně si za přijatelné ceny koupit pár lahví domů.

V poměrně krátké době se podařilo několika desítkám nadšených pěstitelů a výrobců vína uvést na trh četná kvalitní vína a dokonce i několik špičkových, svědčících o vysoké úrovni vinařství v Istrii. Istrie se rychle vyšvihla mezi přední vinařské oblasti v této části Evropy a ceněno je zejména bílé víno odrůdy istrijská malvázie (istarska malvazija), podrobněji viz článek: IQ není jen označení inteligenčního kvocientu). K nejčastějším odrůdám bílého vína dále patří muškat (muškát), pinot bijeli (rulandské bílé), pinot sivi (rulandské šedé), chardonnay a sauvignon. Červená vína zastupují odrůdy teran, muškat crveni (muškát červený), merlot, pinot crni (rulandské modré), cabernet sauvignon, borgonja crna a refošk (poslední dvě jsou autochtónní istrijské odrůdy).

Vinné sklepy, které je možno navštívit v rámci "Dne vína": leták 2016 (pdf)

Zdroj informací:

Mohlo by vás zajímat