Kolik cestujících a vozidel převezly chorvatské lodní linky v roce 2014?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Kolik cestujících a…
Publikováno: 10.04.2015
Sobra
Sobra na ostrově Mljetu, trajektová linka
Prapratno - Sobra

Podle statistiky chorvatské Agentury pro příbřežní linkovou námořní dopravu bylo v roce 2014 na trajektových, lodních a rychlých lodních linkách přepraveno celkem 11 452 658 cestujících a 2 825 886 vozidel. V porovnání s předchozím rokem vzrostl počet přepravených cestujících o 0,9 procenta i počet přepravených vozidel o 1,5 procenta. Na trajektové linky připadá 9 350 276 přepravených cestujících.

Na chorvatském Jadranu je v provozu 25 pravidelných lokálních trajektových linek mezi pevninou a ostrovy i ostrovy navzájem. Již několik let si drží pozici nejfrekventovanější lodní linky trajektová linka Zadar - Preko na ostrově Ugljanu. V loňském roce přepravila přes 1,646 milionu cestujících. Druhou nejpoužívanější linkou je trajektová linka Split - Supetar na ostrově Brači (1,605 milionu) a na třetím místě se co do počtu cestujících umístila trajektová linka Valbiska - Merag z ostrova Krku na Cres (806 tisíc). Následují linky Stinica - Mišnjak na ostrově Rábu (684 tisíc), Prizna - Žigljen na ostrov Pagu (658 tisíc) a Split - Stari Grad na ostrově Hvaru (619 tisíc). Kromě linky Stinica - Mišnjak (Rapska plovidba) provozuje uvedené linky společnost Jadrolinija, která se podílí 85 procenty na počtu přepravených cestujících.

Supetar
Supetar na ostrově Brači, trajektová linka
Split - Supetar

Pokud porovnáme počet přepravených vozidel na jednotlivých trajektových linkách, první místo na chorvatském Jadranu znovu obsadila linka Valbiska - Merag z ostrova Krku na Cres (394 tisíc), za ní následuje linka linka Split - Supetar na Brači (327 tisíc) a třetí místo obsadila Stinica - Mišnjak na Rábu (310 tisíc).

Rychlé lodní linky - katamarány převezly celkem 1,1 milionu cestujích, což znamená oproti předcházejícímu roku nárůst o 7 procent. Prvenství mezi 15 rychlými lodními linkami patří lince Split - Hvar - Prigradica - Korčula (251 tisíc), kterou v loňském roce nově provozovala Jadrolinija (do roku 2013 UTO Kapetan Luka). Změna provozovatele přinesla zyvýšení počtu cestujících o 80 procent. Další místa pak obsadily linky Split - Hvar - Vela Luka na Korčule - Ubli na Lastovu (129 tisíc) a Zadar - Sali - Zaglav na ostrově Dugi otok (88 tisíc), kterou provozuje společnost G&V Line.

Hvar
Hvar na ostrově Hvaru, katamarán Judita

Také klasické lodní linky si v loňském roce polepšily, a to o 4,3 procenta. Pořadí mezi 11 klasickými lodními linkami v počtu přepravených cestujících bylo následující: Dubrovník - Koločep - Lopud - Šipan (232 tisíc), Vodice - Prvić - Zlarin - Šibenik (200 tisíc) a Orebić - Korčula (193 tisíc). První dvě provozuje Jadrolinija, třetí Mediteranska plovidba.

Podrobná statistika za rok 2014 (v pdf): Agencija za obalni linijski pomorski promet

Další informace: Lodní doprava


Zdroj informací:

  • Agentura pro příbřežní linkovou námořní dopravu (Agencija za obalni linijski pomorski promet): www.agencija-zolpp.hr


Mohlo by vás zajímat