Smutný rok pěstitelů oliv v Kvarnerském zálivu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Smutný rok…
Publikováno: 05.12.2014



5.12.2014

Jedním z největších pěstitelů oliv a výrobců olivového oleje je společnost "Kvarner Punat" z Punatu na ostrově Krku. Je to opravdu velká firma, která například v roce 2010 zpracovala 1 500 tun kvalitních oliv. A letos? Úroda oliv dosahuje jen jednu desetinu úrody z roku 2010, tedy přibližně 150 tun. Již loňská úroda nestála za mnoho, ale přece jen byla lepší než ta letošní.

Olivy
Olivy

Pro punatské pěstitele oliv nebyla tato katastrofální čísla překvapením. Již od samého jara museli jen nečinně přihlížet, jak většina olivovníkových květů zůstává vinou špatného počasí neopylena. Ale v červenci přišel další úder. Punatské olivové háje napadli nebezpeční škůdci olivovníků – Bactrocera oleae a Rhynchites cribripennis, hmyz z čeledi dvoukřídlých, jimiž Chorvati říkají olivová moucha (maslinova muha) a svrdlaš. Marná byla veškerá péče pěstitelů, postřiky a další chemické ošetření. Škůdci jinak zlikvidovali plody raných odrůd, silně poškodili plody těch pozdních, velmi negativně ovlivnili i obsah oleje v plodech – ten klesl oproti normálním letům (obvykle 9 až 10 procent, tedy 9 až 10 litrů oleje ze 100 kilogramů oliv) téměř na polovinu. Tu slabou úrodu stačily lisy společnosti Kvarner Punat zpracovat za pár týdnů, zatímco v rekordním létě 2010 byly v plném provozu až do 20. ledna následujícího roku.

Je sice pravda, že i na ostrově Krku byla úroda oliv na některých malých lokalitách (například na jihozápadě ostrova u vesnice Vrh a zátoky Sv. Juraj) velmi dobrá, ale to byla jen výjimka. I mnozí další pěstitelé oliv na Krku, například Družstvo Drobnica, jehož olivové háje ještě postihlo v létě krupobití (až čtyřcentimetrové kroupy), které poškodilo stromy i plody a připravilo půdu pro nájezd škůdců.

Olivy
Olivový olej na trhu ve Visu

Postižení byli i pěstitelé na sousedním ostrově Cresu. Sklidili jen 14 tun, oproti běžným 300 až 500 tunám. A stejně žalostný byl i obsah oleje v plodech.

Pěstitelé oliv se však nevzdávají a mobilizují své síly pro následující rok. I když pochopitelně vývoj počasí a jeho působení na opylení a první vývoj plodů neovlivní, vyvinou maximální úsilí v boji se škůdci. Již nyní se zintenzívnila spolupráce se Zemědělským ústavem v Poreči. Prevence bude spočívat v ještě pečlivější péči o zeminu kolem olivovníků, neboť nejnebezpečnější škůdce, svrdlaš, přezimuje právě v půdě přímo pod stromy. V některých oblastech, především na ostrově Cresu, jsou však olivovníky zasazeny v kamenité půdě, kde je obvyklá úprava zeminy kolem stromů velmi problematická.

Bude třeba též zdokonalit dosud neúplně fungující poradní systém příslušných odborných míst, a to zejména pokud jde dobu postřiků. Jen přesně načasované postřiky, vycházející z přesného sledování vývojového cyklu škůdců v daném roce, jsou účinné a zasáhnou hmyz před jeho úderem v olivových hájích. Příslušná služba v chorvatských olivovníkových oblastech funguje, jen je třeba důsledně a přesně podle ní postupovat.

A samozřejmě je nutno častěji provádět dohled nad konkrétním stavem olivovníků a dozrávajících plodů.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat