Výstava o české architektuře na Jadranu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výstava o české…
Publikováno: 23.09.2014
Opatija
Opatija

V budově Státního archivu ve Rijece se 4. září 2014 konala vernisáž výstavy "Čeští architekti a začátky cestovního ruchu na chorvatském Jadranu" (Češki arhitekti i početci turizma na hrvatskom Jadranu) a pozvaní hosté byli překvapeni rozsahem podílu českých architektů na architektonickém dědictví na Jadranu. Výstavu připravily ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Záhřebu a Státního archivu ve Rijece chorvatské odbornice Jasenka Kranjčević z chorvatského Institutu pro cestovní ruch a Mirjana Kos z Chorvatského muzea cestovního ruchu v Opatiji.

Na výstavě jsou na třiceti panelech prezentovány projekty a fotografie turistické architektury z konce 19. století , ale především ze začátku 20. století, které jsou dílem českých architektů na chorvatském Jadranu. Právě v té době byly mnohostranné kontakty mezi Čechy a Chorvaty nejživější. Zastoupeny jsou hotely, vily a koupaliště v Opatiji, Lovranu, Volosku, Bašce na Krku, Dubrovníku a dalších tehdy oblíbených destinacích.

Lovran
Lovran

Výstava ve Rijece prezentuje devatenáct českých architektů nebo architektů českého původu, kteří svá významná díla tvořili v řadě evropských zemích. Jsou mezi nimi architekti slavných jmen, jako byl např. Adolf Loos (1870 – 1933), jehož v Česku proslavila Müllerova vila v Praze, skvost meziválečné architektury.

Další z velkých architektů prezentovaných na výstavě je Jan Kotěra (1871 – 1923), zakladatelská osobnost české moderní architektury, profesor na Uměleckoprůmyslové škole a rektor Akademie výtvarných umění v Praze, který byl autorem návrhu vily Pepina v Opatiji a svým dílem ovlivnil i mnohé mladé chorvatské architekty. Kotěra, jehož stavby lze najít i na mnoha místech v Evropě, tvořil i ve vnitrozemí bývalé Jugoslávie (např. budova banky Slavia v Sarajevu).

Na výstavě je však možno se seznámit i s dalšími významnými tvůrci té doby, např. s představitelem tzv. Vídeňské školy Josefem Hoffmannem (1870 - 1956), dále s profesorem Josefem Schulzem (1840 – 1917), členem České akademie věd, architektem a restaurátorem, který vycházel z italské a české renesance a byl ovlivněn i vídeňským historismem. Autorky výstavy nezapomněli ani na českého architekta, malíře a návrháře nábytku profesora Emila Králíka (1880 – 1946), který se později zařadil mezi tvůrce funkcionalistické architektury nebo na Carla Seidla (1858 – 1936), rakouského architekta českého původu, který navrhl řadu atraktivních budou na Opatijské riviéře (vily Magnolia, Frappart a Santa Maria v Lovranu či Edera v Opatiji).

Na vernisáži mohli její návštěvníci shlédnout premiéru dvou dílů pořadu České televize Šumné stopy (s chorvatskými titulky). Celkem natočili autoři tohoto pořadu, Radovan Lipus a David Vávra celkem pět dílů této série v různých částech Chorvatska (bude promítán v Záhřebu a dalších chorvatských městech na jaře roku 2015).

Výstava probíhá v secesní budově Státního archivu ve Rijece (Državni arhiv u Rijeci), Park Nikole Hosta 2.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat