Fiumare, kvarnerský festival moře a námořních tradic ve Rijece

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Fiumare, kvarnerský…
Publikováno: 27.05.2014
Motovun
Rijeka, hlavní třída Korzo

Akci, která se zrodila teprve v roce 2012, si již po dvou ročnících získala velmi dobré renomé i návštěvnost. Letos organizátoři Kvarnerského festivalu moře a námořních tradic – Fiumare (Kvarnerski festival mora i pomorske tradicije) připravili novinku: ve stejné době proběhne i první Festival středomořského maritimního dědictví (Festival mediteranske maritimne baštine – FMMH).

Festival Fiumare, jehož název pochází od italského názvu Rijeky - Fiume, se bude konat od 28. května do 4. června 2014, a to na několika místech tohoto rušného severochorvatského přístavu. Značná část programu se uskuteční v oblasti Mrtvého kanálu (Mrtvi kanal), Verdiho ulice (Verdijeva ulica) – spojnice přístavu a rijecké rybárny a na prostranství sousedního Chorvatského národního divadla Ivana Zajce (Hrvatsko narodno kazalište Ivana Zajca) , tedy v jihozápadní části starého města. Na tomto prostoru se během festivalu, který návštěvníky záměrně vrací do doby před sto lety, kdy zdejší lokalita byla každodenním dějištěm živého obchodního života, budou konat přehlídky tradičních plavidel, různé dílny (např. modelářů historických lodí, rybářského řemesla či stavby lodí), trh autochtónních výrobků z oblasti Kvarneru. Návštěvníci tu budou moci vidět představitele rybářských měst a osad z kvarnerského pobřeží a kvarnerských ostrovů v tradičních krojích, ukázky starých řemesel, rybářských a námořních dovedností. Samozřejmě nebude chybět ani hudební a zábavní program.

Pro diváky bude atraktivní regata tradičních plachetnic Fiumare, která odstartuje v pátek a sobotu v odpoledních hodinách na moři před přístavem. Není tolik příležitostí vidět závodit historická plavidla, např. leuty, pasary, guci, batany nebo gajety. Některé z nich si bude možno prohlédnout "na suchu", a to na přehlídce instalované ve středu a ve čtvrtek bude na nejživější rijecké komunikaci - Korze. Ve staré rijecké rybárně bude probíhat výstava "V podmoří Kvarneru" (U podmorju Kvarnera), kterou připravilo Námořní a historické muzeum Chorvatského přímoří, Přírodovědné muzeum Rijeka a Muzeum města Rijeky. V sobotu, v "Den otevřených palub", se návštěvníkům zpřístupní plavidla zakotvená u rijeckého mola.

Podrobný program obou festivalů: www.visitrijeka.hr


Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Rijeky (Turistička zajednica grada Rijeke):www.visitrijeka.hr

Mohlo by vás zajímat