Nový festival vína v Dubrovníku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nový festival vína…
Publikováno: 15.04.2014
Dubrovník
Dubrovník

Koncem dubna se Dubrovník stane hostitelem nového regionálního festivalu "FestiWine", který je součástí přeshraničního IPA projektu Evropské unie "Síť vinné turistiky". Patronaci nad festivalem převzal prezident Chorvatské republiky Ivo Josipović.

V rámci dvouletého projektu, jehož cílem je rozšíření a obohacení turistické nabídky oblasti, budou vybudovány vinné stezky, zřízeno vinařské muzeum a vydána publikace o tomto segmentu cestovního ruchu. Důraz je přitom kladen i na výchovu a výuku odborných pracovníků ve vinařství a vinohradnictví, a to včetně sommeliérů.

Nositelem projektu je Regionální rozvojová agentura Dunea, jejímiž partnery jsou Dubrovnicko-neretvanská župa a župní Sdružení vinařů, za černohorskou stranu Turistická organizace města Cetinje, město Cetinje a Sdružení vinařů Černé Hory.

Hlavní součástí projektu je regionální vinný festival "FestiWine", který se bude konat 25. až 26. dubna v dubrovnické restauraci Klarisa. Tato restaurace se nachází v areálu bývalého kláštera klarisek ve staré části města Dubrovníku, v těsné blízkosti brány Pile. Kromě vinařů chce přilákat i producenty autochtonních potravin, obchodníky a distributory vína, podnikatele v pohostinství, hoteliéry, cestovní agentury, novináře a turisty.

Dubrovník
Dubrovník, restaurace Klarisa v bývalém klášteře
klarisek
Současně se do projektu zapojí i dubrovnická pohostinská zařízení, která budou v rámci "Dubrovnického vinného týdne" (Dubrovačka vinska setemana) od 21. do 27. dubna nabízet regionální vína i pokrmy za příznivé ceny. Restaurace budou viditelně označeny nálepkou "FestiWine friendly".

Kromě samotné výstavní části a degustací nabídne festival i diskuse o aktuálním situaci vinařství v Chorvatsku a zvlášť v Dubrovnicko-neretvanské župě, i diskuse o ochraně značek podle míst původu vína, v souladu se zákonodárstvím Evropské unie. Bylo by třeba též ukončit problém nejednotných cen vína, kdy např. láhev vína ve sklípcích se prodává za 20 kun, láhev téhož vína v prodejnách za dvojnásobně vyšší cenu a v restauracích až za desetinásobek. Vinaři také již léta poukazují na neloajální konkurenci obchodních řetězců, které nabízejí víno za dumpingové ceny, a prosazují snížení jeho dovozu. Na chorvatské trhy, a to i v nejjižněji položených župách, se prodává z poloviny víno z dovozu, nejčastěji z Makedonie. Vstupem do EU přidělává vrásky chorvatským vinařům i otevření trhů pro dovoz levných zahraničních vín; jsou to vína, která byla v mateřských zemích vyrobena se státními subvencemi, takže jim chorvatští vinaři nemohou cenou konkurovat.

Dubrovník
Dubrovník, restaurace Klarisa

Podle představitelů Dubrovnicko-neretvanské župy jsou sice místní vína nejvyšší kvality a mají obrovský potenciál, ale je špatně organizována práce vinařů v terénu a slabým článkem je i málo agresivní a dynamický vstup na trhy. Ke zlepšení stávající situace byla vypracována a přijata "Strategie rozvoje vinařství a vinohradnictví" jako důležitý dokument, který by tomuto oboru měl pomoci při řešení stávajících problémů.

Na první regionální festival se již přihlásilo na čtyřicet vinařů se 150 vzorky vína, které budou moci hosté, novináři i profesionálové ochutnat na výstavě v restauraci Klarisa. Vína budou soutěžit o cenu "Dubrovnik FestiWine Trophy". Přitom největší zájem je u vinařů z poloostrova Pelješac, kde je ovšem největší počet zaregistrovaných vinařů. Velký zájem je též u vinařů z kraje Konavle, z ostrova Korčuly a dolní Neretvy.

Dubrovnicko-neretvanská župa má sedm vinařských oblastí : Konavle, Pelješac, Korčula, Lastovo, Mljet, Neretva a Komarna. Nejčastěji jsou zastoupeny autochtonní vinné odrůdy, především plavac mali, pošip, grk, rukatac (maraština) a dubrovnická bílá malvázie (malvazija dubrovačka bijela).


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat