Kolik převezly chorvatské trajekty cestujících a vozidel v roce 2012?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Kolik převezly…
Publikováno: 21.03.2013

Podle statistiky chorvatské Agentury pro příbřežní linkovou námořní dopravu bylo v roce 2012 na trajektových, lodních a rychlých lodních linkách přepraveno celkem 11 157 009 cestujících a 2 764 073 vozidel. V porovnání s předchozím rokem je počet přepravených cestujících téměř totožný (klesl jen o 0,1 procenta) a počet přepravených vozidel klesl o 1,2 procenta. Na trajektové linky připadá 9 141 478 přepravených cestujících.

Trpanj
Trajekt Vladimir Nazor v Trpanji na poloostrově
Pelješac

Na chorvatském Jadranu je v provozu 26 lokálních trajektových linek mezi pevninou a ostrovy i ostrovy navzájem. Již několik let si drží pozici nejfrekventovanější lodní linky trajektová linka Zadar - Preko na ostrově Ugljanu. V loňském roce přepravila přes 1,6 milionu cestujících. Druhou nejpoužívanější linkou je trajektová linka Split - Supetar na ostrově Brači (1,5 milionu) a na třetím místě se co do počtu cestujících umístila trajektová linka Valbiska - Merag z ostrova Krku na Cres (764 tisíc). Následují linky Jablanac/Stinica - Mišnjak na ostrově Rábu (702 tisíc), Prizna - Žigljen na ostrov Pagu (673 tisíc) a Split - Stari Grad na ostrově Hvaru (601 tisíc). Kromě linky Jablanac/Stinica - Mišnjak (Rapska plovidba) provozuje uvedené linky společnost Jadrolinija.

Pokud porovnáme počet přepravených vozidel na jednotlivých trajektových linkách, první místo na chorvatském Jadranu znovu obsadila linka Valbiska - Merag z ostrova Krku na Cres (369 tisíc), za ní následuje linka Jablanac/Stinica - Mišnjak (340 tisíc) a třetí místo obsadila linka Split - Supetar (314 tisíc).

Split
Katamarán Krilo splečnosti UTO Kapetan Luka
ve splitském přístavu

Rychlé lodní linky - katamarány převezly celkem 1,12 milionu cestujích, což znamená oproti předcházejícímu roku pokles o 4,6 procent. Prvenství patří lince Split - Hvar - Prigradica - Korčula (150 tisíc), kterou provozuje UTO Kapetan Luka, další místa pak obsadily linky Jadrolinije: Split - Hvar - Vela Luka na Korčule - Ubli na Lastovu (131 tisíc) a Zadar - Sali - Zaglav na ostrově Dugi otok (89 tisíc).

Naopak klasické lodní linky si v loňském roce polepšily o 3,4 procenta. Pořadí v počtu přepravených cestujících bylo následující: Dubrovník - Koločep - Lopud - Šipan (215 tisíc), Vodice - Prvić - Zlarin - Šibenik (202 tisíc) a Orebić - Korčula (166 tisíc). První dvě provozuje Jadrolinija, třetí Mediteranska plovidba.

Podrobná statistika (v pdf): Agencija za obalni linijski pomorski promet

Další informace: Lodní doprava


Zdroj informací:

  • Agentura pro příbřežní linkovou námořní dopravu (Agencija za obalni linijski pomorski promet): www.agencija-zolpp.hr


Mohlo by vás zajímat