Budeme létat hydroplány na jadranské ostrovy?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Budeme létat…
Publikováno: 20.10.2011
Hvar
Město Hvar na ostrově Hvaru

V chorvatském jadranském vzdušném prostoru se již brzy objeví hydroplány, tedy letadla, uzpůsobená k přistávání a startování na vodní hladině. Většina z nich budou obojživelná letadla, tzv. amfibie, tj. taková, která mohou startovat i přistávat jak ze země, tak z vody. Pro Chorvatsko, tedy zemi s tak vysokým počtem ostrovů, jsou právě hydroplány velmi perspektivním dopravním prostředkem.

Od příští sezóny budou hydroplány německé společnosti European Coastal Airlines (ECA) létat ze Splitu, Dubrovníku, Zadaru, Šibeniku, Rijeky a Puly na větší jadranské ostrovy. V první fázi bude společnost disponovat šesti hydroplány typu De Havilland Twin Otter DHC-6 s 19 místy na palubě, kterými plánuje realizovat spojení ze Splitu a Dubrovníku s Korčulou, Hvarem, Visem, Lastovem a případně dalšími ostrovy, a dále ze Šibeniku, Zadaru, Rijeky a Puly s ostrovy Lošinj, Ráb a případně s dalšími ostrovy. Pro startování a přistávání by se přitom používalo 30 základen – letišť na moři. Ve druhé fázi by se uskutečňovalo spojení chorvatských jadranských ostrovů s italskými městy, a to s Brindisi, Bari, Anconou, Foggiou, Rimini, Ravennou, Bolognou, Padovou, Terstem a Benátkami.

Let hydroplánem z dubrovnického přístavu Gruže na Korčulu bude trvat 20 minut a letenka má stát 43 eura na osobu, ze Splitu do Hvaru 12 minut za 25 euro, ze Splitu do Korčuly 20 minut za 43 eura, z Rijeky do Malého Lošinje 22 minut za 48 euro. Pokud jde o spojení hydroplány s italskými městy, bude např. z Ancony do Malého Lošinje trvat 32 minut, z Pescary na Vis 42 minut. Z Dubrovníku se má létat jak z Gruže, tak z letiště v Čilipi.

Uvedené lety by se uskutečňovaly na pravidelných linkách mezi pobřežím a ostrovy. Toto nové letecké spojení chorvatských a italských velkých pobřežních měst s jadranskými ostrovy jistě příznivě ovlivní ekonomiku ostrovů a podpoří jejich cestovní ruch.

Společnost ECA nabídla chorvatské straně, která nemá dosud mnoho zkušeností, pomoc a spolupráci při výuce leteckého personálu, získávání certifikátů pilotů a v dalších praktických problémech. ECA získala v tomto oboru velké zkušenosti zejména při zavádění hydroplánů v Kanadě.

Chorvatské Ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury již vydalo Vyhlášku o letištích na vodě (Pravilnik o aerodromima na vodi), která je v souladu se standardy Mezinárodní organizace pro civilní letectví – ICAO (The International Civil Aviation Organisation).

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat