www.chorvatsko.cz



Hlavní stránka »  Aktuality »Letos kvůli velkým finančním požadavkům zahraničních železnic expres Jadran nepojede

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní doprava



Letos kvůli velkým finančním požadavkům zahraničních železnic expres Jadran nepojede

5.2.2010

Tisková zpráva Českých drah ze dne 26.1.2010

Zahraniční železnice změnily v letošním roce statut vlaku Jadran a převedly ho z vlaku vedeného ve veřejném závazku na spoj komerční. Tím se zcela změnil systém a současně i ekonomika jeho provozu. Zatímco dříve se o náklady dělily všechny země a jejich národní železnice, nový systém znamenal převedení všech nákladů na cestu z Prahy až do Splitu na České dráhy. Výrazně by tak vzrostly náklady na provoz vlaku, které by museli platit cestující v podobě výrazně dražší jízdenky, nebo České dráhy. Proto tento speciální spoj v letní sezóně 2010 nepojede.

Jadran byl zaveden před devíti lety jako charterový sezónní spoj. Protože ani po několika letech nevydělal na svůj provoz, byl v sezóně 2006 zrušen. O rok později byl do jízdních řádů opět zaveden, ale s řadou změn. Na rozdíl od předchozích let byl veden nikoliv přes Rakousko, ale Maďarsko. Tato změna znamenala oproti minulosti prodloužení cestovní doby. Vlak byl v letní sezóně provozován denně jako běžný vlakový spoj v závazku veřejné služby. Využívaly ho tak cestující i na kratší trasy, např. z Prahy do Pardubic nebo do Brna, a na úhradě jeho ztráty se podílely i veřejné rozpočty všech zúčastněných zemí. Díky tomu bylo možné provozovat expres Jadran ekonomicky vyrovnaným způsobem.

Letos se však zahraniční železnice rozhodly změnit statut Jadranu a převedly ho z pravidelného závazkového spoje v komerční charterový spoj. Ani přes usilovnou snahu Českých drah a jednání, která trvala až do poloviny letošního ledna, se toto rozhodnutí nepodařilo zvrátit. České dráhy by tak musely zaplatit provoz vlaku z Prahy až do Splitu, což by se promítlo do značného zvýšení ceny jízdenky. Češi by museli uhradit zahraničním železnicím veškeré náklady, které jsou spojeny s jízdou expresu Jadran i v Maďarsku a v Chorvatsku. Ztráta z provozu tohoto vlaku při pouhých cca 10 jízdách představuje při současných cenách jízdenek nejméně 5 milionů Kč. Tato částka odpovídá nákladům na revitalizaci interiéru jedné vnitrostátní rychlíkové soupravy. Zahraniční železnice navíc nabídly novou horší trasu pro vedení vlaku, která by znamenala prodloužení jízdy nejméně o 2 hodiny. Také tím by došlo ke snížení konkurenceschopnosti Jadranu proti letecké nebo autobusové dopravě.

České dráhy se proto rozhodly v rámci snižování nákladů a soustředění se na zlepšení kvality vnitrostátních spojů expres Jadran v letní sezóně 2010 neprovozovat.

Zdroj informací:




mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová