www.chorvatsko.cz



Hlavní stránka »  Aktuality »Ve městě Senj ožívá tradice uskoků

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní doprava



Ve městě Senj ožívá tradice uskoků

10.7.2009
Senj
Senj, hrad Nehaj

V roce 2008 uplynulo 450 let od vybudování monumentálního uskockého hradu Nehaj na okraji města Senj na tzv. Chorvatském přímoří Jadranu. Období, kdy hrad byl postaven, tedy polovina 16. století, bylo dobou největší slávy zdejších bojovníků proti Turkům, tzv. Uskoků. Jak jejich pojmenování napovídá, byli to běženci z území, která postupně dobyli Turci. Jako zkušené, odhodlané bojovníky je přijalo Rakousko a svěřilo jim obranu zdejší tzv. Vojenské hranice (Vojna krajina). To bylo území, které v tehdejších neustálých bojích s Turky tvořilo nestálou, neklidnou a stále se měnící hranici mezi tureckou expanzí a ustupujícími křesťanskými státy. Zdejší oblasti patřily k rakouské říši, sousední kraje ovládali Benátčané, kteří rovněž využívali uskockých bojových schopností v protitureckých válkách.

Uskoci dovedli přes tureckou přesilu vítězit v bojích s nimi – tam, kde nestačila síla jejich zbraní, používali s úspěchem lsti a chytrosti. Když Rakušané neplatili žold, živili sebe i své rodiny pirátstvím. O jejich hrdinských kouscích se vyprávěly téměř neuvěřitelné historky.

Když Benátčané v roce 1574 uzavřeli s Turky příměří, staly se i benátské lodi a Benátkami ovládaná města na severním Jadranu cílem uskockých přepadení. Jejich bohaté naložené obchodní lodí a blahobytné osady na pobřeží a ostrovech bývaly častým cílem uskockých pirátů, kteří kromě pozemních vojenských sil disponovali dosti velkou flotilou. Tvořily ji poměrně velké, ale lehké lodě, které uskoci v případě nebezpečí nebo obklíčení přenášeli na nesnadnou dostupná místa nebo s nimi mizeli za skaliska na protilehlé straně ostrovů. Jejich neslavnější vojenský velitel, kapitán Ivan Lenković, dal postavit pevnost Nehaj, spíš tvrdou normanskou pevnost než novověký hrad.

Do časů uskocké slávy přenášejí návštěvníka „Uskocké dny“ (Uskočki dani), které se letos konají v městě Senj od 10. do 12. července. V loňském roce, kdy vybudování pevnosti slavilo kulaté 450. výročí, se konal první ročník a setkal se s velkým úspěchem.

Organizátor „Uskockých dnů“, kterým je Turistické sdružení města Senje, usiluje ve svých programech přiblížit návštěvníkům slavnou minulost města ukázkami bojových střetnutí uskoků – bojem muže proti muži, bojem dvou ozbrojených skupin proti sobě, nočním dobývání hradu Nehaj, četnými turnaji, vystoupením lukostřelců, ukázkami šermu apod. Kromě senjských uskoků se účastní i uskoci z Klisu, střelci ze samostřílů z města Rábu (viz tematický článek: Rábská rytířská soutěž střelců), mušketýři z Koprivnice a další historické skupiny.

Senj
Senj, pohled na město

Zajímavým doplňkem je středověký trh s ukázkami starých řemesel, výstupy pouličních umělců, artistů, žonglérů, kejklířů, komediantů aj. Atmosféru trhů doplňují stánky kramářů a výrobců středověkých pochoutek. Vystupují i soubory renesanční hudby. Velmi atraktivní podívanou jsou slavnostní průvody uskockých a rytířských skupin k hradu Nehaj na začátku a na konec slavností.

Uskocké dny jsou i gastronomickou přehlídkou specialit ze zdejší oblasti jako je velebitských pršut, sýr z horské velebitské vesnice Krasno, zdejší víno Uskok aj.

I samo tyto město stojí za návštěvu prohlídku. Zachovalo si mnoho ze svého starobylého vzhledu – především značnou část svého někdejšího důkladného opevnění, knížecí rezidenci - kaštel, rovněž s masivními obrannými prvky, kostely, paláce aj. Pozoruhodná je i původní architektonická dispozice města.

Zdroj informací a podrobný program slavností:

  • Turistické sdružení města Senje (Turistička zajednica grada Senja):
    www.tz-senj.hr



mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2011 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová