Trogirská katedrála a její Radovanův portál září opět v plném lesku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Trogirská katedrála…
Publikováno: 17.07.2006
Trogir
Trogir, Radovanův portál

Po několika letech náročných restaurátorských prací byl nyní obnoven slavný portál mistra Radovana, jedna z nejcennějších částí katedrály v dalmatském městě Trogir. Restaurování této obzvlášť významné památky představuje další etapu v komplexní obnově trogirské katedrály, zasvěcené sv. Vavřincovi (katedrala Svetog Lovre), která se začala stavět kolem r. 1200 a byla dokončena až v 17. stol.

Před několika lety prošla rekonstrukcí další chlouba katedrály, nádherná renesanční kaple patrona Trogiru sv. Jana Trogirského (Sv. Ivan Trogirski nebo též Ivan Ursini). Ta se pokládá za nejkrásnější renesanční prostor na východním pobřeží Jadranu, z výjimečně cennou plastickou výzdobou.

Katedrála jako celek je součást historického jádra Trogiru, které bylo v r. 1998 zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Portál mistra Radovana je nejcennější a nejkrásnější plastické dílo románského slohu v Dalmácii. Byl vrcholným dílem místního umělce, mistra Radovana a pochází z r. 1240. Tympanonu portálu dominuje scéna Narození Krista a doplňují ji výjevy ze života Ježíše Krista. Středem pozornosti bývají sochy lvů a Adama a Evy, které jsou prvními akty v Evropě od antických dob.

Z předsíně se vchází i do baptisteria, tedy křestní kaple, která byla rovněž renovována. I ona je pozoruhodným uměleckých dílem vynikající ukázkou syntézy gotiky a renesance. Na jejím oltáři je cenná renesanční socha sv. Jana Křtitele.

Do katedrály se nyní platí vstupné 15 kun. V jeho rámci lze navštívit interiér katedrály, kapli sv. Jana Trogirského, baptisterium, sbírku zlatých a stříbrných předmětů katedrály (v sakristii) a samozřejmě je možné si volně prohlédnout i Radovanům portál.

Stojí za to vystoupit i na zdejší třípatrovou krásnou zvonici (goticko-renesančně-barokní), vysokou 47 m. Naskýtá se z ní krásný výhled na historické jádro Trogiru, na Kaštelský záliv, i na málo známé pohoří Kozjak, které se zvedá nad ním.


Mohlo by vás zajímat